Люди
Українець створив одну з найважливіших моделей ядерної фізики

Дмитра Іваненка називали суперзіркою радянської фізики. Дещо незвичний титул для такої серйозної науки, але йому пасував.

Походив він з давнього козацького роду. Батько був видавцем першої полтавської газети, а син ще в юності вивчив німецьку, французьку, англійську та італійську мови.

З нього міг вийти прекрасний гуманітарій, але ж ні — Дмитро обрав фізику. Вже у старших класах гімназії вчителі ніяковіли перед малим вундеркіндом. Ще би, адже почесне звання професора він отримав у якихось 27 років.

Винахід українця – це протонно-нейтронна модель атомного ядра, яку вивчає кожен школяр світу. Це відкриття увійшло в історію як одна з найважливіших подій ядерної фізики. До нього десятки всесвітньовідомих учених висували свої теорії, але правда відкрилася лише полтавчанину.

У 1945-му році, коли радянський прапор уже майорів над Рейхстагом, Іваненка забирають до армійських лав, але, звісно, не воювати. 40-річного фізика-ядерника таємно відряджають до Німеччини, щоб дослідити матеріали про стан німецької ядерної програми. ЇЇ керівником був Вернер Гейзенберг, тож українець буквально жив у його кабінеті, читаючи таємні протоколи німецьких фізиків.

А в серпні 1949 року Радянський Союз провів випробування своєї першої атомної бомби РДС-1, і в цьому проекті теж взяв участь полтавський фізик Іваненко.

  • Поділитись у соцмережах

Люди
Історія української кіберспортивної організації, рекорди якої занесені до Книги рекордів Гінеса
Місця
Швидко, смачно та корисно для здоров'я: рецепт для світу від українців
Розробки
Українська сімейна майстерня, яка створює казку для дітей
Люди
Як скандальний українець спокушав найвідоміших жінок Франції
Люди
Як Довженко став сенсацією у світовому кінематографі
Люди
«Pizza Veterano» – тут готують найсмачнішу піцу воїни АТО
Розробки
Як українці зробили революцію на ринку товарів для домашніх тварин
Люди
Як дівчина з Бердянська підкорила Голлівуд
Люди
Історія успішного українця, який в 20 років став доларовим мільйонером
Люди
Легенда оперної сцени: як Крушельницька підкорила світ