Українським вченим з Аерокосмічного інституту та Національного авіаційного університету вдалося створити рідкий струменевий скальпель, який під час операцій на внутрішніх органах, а також під час видалення злоякісних пухлин практично не пошкоджує кровоносну систему.
Один із авторів чудо-скальпеля, професор Віктор Бочаров, закінчив Харківський авіаційний інститут, працював конструктором авіаконцерні "Антонов", а у 1983 році став доктором наук. Своє життя професор присвятив гідравлічній струменевій техніці. Розробляючи системи для авіаційної промисловості, науковці під його керівництвом припустили, що технологію можна використовувати не лише у літаках, а й у операційних.
Зовні прилад схожий на бормашину, яку кожен із нас бачив у кабінеті стоматолога. До складу апарату входять два скальпеля — більшого і меншого діаметру — для різних видів тканин.
Як зі шприца, із скальпеля під високим тиском витікає тонкий струмінь води. Цей струмінь і роз'єднує тканини і капіляри, при цьому він не пошкоджує великі судини, що зменшує втрати крові до мінімуму. Це дозволяє не тільки скоротити тривалість операції, а й значно зменшити період післяопераційної реабілітації пацієнтів. Загалом, завдяки новинці, на маніпуляції йде в два рази менше часу
Гідроскальпель вже пройшов багаторічні клінічні випробування як на тваринах, так і на людях, довівши свою ефективність. Як правило, така технологія застосовується у складних випадках, коли використання традиційних інструментів неможливо. Зокрема, за допомогою струменевого скальпеля українські хірурги можуть видалити з печінки пухлину, не пошкоджуючи сам орган — раніше для видалення пухлини доводилось відрізати частини печінки. А за допомогою гідроскальпеля, орган зберігається, а метастаз видаляється з найменшою крововтратою.
Винахід авіаконструкторів непогано зарекомендував себе і при лікуванні абсцесів - під тиском 60 атмосфер гній просто вимивають з організму, не пошкоджуючи здорові тканини.
Загалом, як зазначають винахідники, український скальпель кращий від своїх закордонних аналогів, оскільки він надійніший, дешевший, і його можна довше використовувати.