Люди
Історія з магічної "Диканьки": як українець став вождем індіанців у Канаді

Неймовірна історія, яку не прочитаєте у кращих пригодницьких романах, сталася з українським льотчиком Іваном Доценком.

Герой Другої світової війни, якого вважали безвісти зниклим, знайшовся через багато років у Канаді, де став вождем племені індіанців.

Історія українця захоплює з перших рядків. Вона починається з чарівного місця на Полтавщині, у селищі Диканька. Саме там народився майбутній вождь.

У пекельні роки війни Іван Доценко стає військовим льотчиком і досягає звання старшого лейтенанта. Вже до 1943 року у Даценка на рахунку було понад 200 бойових вильотів.

Після поранення він був нагороджений орденом Червоного Прапора, а йому присвоїли звання Героя Радянського Союзу і орден Золотої зірки.

Але доля вирішила інакше вчинити з Іваном Доценком. 

Під час виконання чергового бойового завдання його літак збили. Українець на свій аеродром не повернувся, а його тіло знайдено не було. Всі вважали, що він загинув.

Одна з версій подальшої долі Івана змальована в українському фільмі "Той хто пройшов крізь вогонь". Стрічка розповідає, що після катастрофи літака українець потрапив до рук радянської контррозвідки. У результаті цього його відправили у табір до Сибіру, як ймовірного шпигуна.

Але українець зумів по льоду перейти Берингову протоку і потрапив до Америки. Вже у Канаді  українець одружився на донці вождя. 

Ця дивовижна історія могла залишитись таємницею, якби на початку 80-х років 20-го століття народний артист СРСР Махмуд Есамбаєв у інтерв'ю не розповів, що, перебуваючи в Канаді в 1967 році у складі радянської делегації, він зустрічався з вождем племені, який родом з України.

 У 2001 році журналісти провели розслідування і знайшли понад 20 людей, які знали Даценка по службі, і тих, які бачили його в Канаді.

  • Поділитись у соцмережах

Люди
Історія української кіберспортивної організації, рекорди якої занесені до Книги рекордів Гінеса
Місця
Швидко, смачно та корисно для здоров'я: рецепт для світу від українців
Розробки
Українська сімейна майстерня, яка створює казку для дітей
Люди
Як скандальний українець спокушав найвідоміших жінок Франції
Люди
Як Довженко став сенсацією у світовому кінематографі
Люди
«Pizza Veterano» – тут готують найсмачнішу піцу воїни АТО
Розробки
Як українці зробили революцію на ринку товарів для домашніх тварин
Люди
Як дівчина з Бердянська підкорила Голлівуд
Люди
Історія успішного українця, який в 20 років став доларовим мільйонером
Люди
Легенда оперної сцени: як Крушельницька підкорила світ