Люди
Українка, яка підкорила найвідоміші театри світу

Українку Соломію Крушельницьку, родом із Тернопільщини, ще за життя вважали найвидатнішою співачкою світу! Знамениті композитори вважали за честь, коли у їхніх прем’єрах головну роль виконувала саме Крушельницька.

Італійський композитор Джакомо Пуччіні був настільки вражений виконанням головної партії в його опері "Мадам Баттерфляй", що після вистави подарував українці свій портрет із написом "Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй".

Після закінчення Львівської консерваторії та навчання в Мілані оперна співачка підкорила найкращі сцени Європи й Америки. Виступала у Львові, Петербурзі, Кракові, Варшаві, Лондоні, Парижі, Римі, Мілані, Флоренції, Відні, Берліні, Мадриді, Лісабоні, Буенос-Айресі, Каїрі та багатьох інших містах. Стала примадонною Львівської і Варшавської опер, а також знаменитої міланської "Ла Скала".

Українське сопрано звучало у творах найбільших композиторів світу – Джузеппе Верді, Джакомо Пуччіні, Геатано Доніцетті, Ріхарда Вагнера, Ріхарда Штрауса. Для багатьох Крушельницька стала "єдиною у світі Джокондою", "винятковою Лорелеєю", "незабутньою Аїдою", "найчарівнішою Чіо-Чіо-сан". Втім, українську співачку через її новаторство і відхід від стереотипів часто порівнювали зі славетними чоловіками. Так італійський музикознавець Рінальдо Кортопассі писав: "У перші десятиліття двадцятого століття на оперних сценах світу царювали чотири особи чоловічої статі – Баттістіні, Карузо, Тітта Руффо, Шаляпін. І лише одна жінка спромоглася сягнути їхніх висот і стати нарівні з ними. Нею була Соломія Крушельницька".

Попри величезну славу Соломія Крушельницька була досить загадковою особистістю, і журналісти ніяк не могли вивідати подробиці її приватного життя. В Італії українка вийшла заміж за відомого адвоката і мера міста Віареджо Чезаре Річчоні. Там вони оселилися у власній віллі "Саломеа".

Після смерті чоловіка, у 1939 році Крушельницька повернулася на Батьківщину, де окупаційна радянська влада забрала її будинок у Львові і змусила продати віллу в Італії, залишивши знаменитій співачці та її сестрі Ганні лише чотирикімнатну квартиру. Тут для Соломії настали важкі часи, адже окупанти не давали їй реалізувати неймовірний музичний потенціал. Серце великої артистки перестало битися 1952-го року. Її поховали поряд з могилою друга і наставника Івана Франка на Личаківському кладовищі у Львові.

Її іменем сьогодні названий Львівський оперний театр, пам’ятник Крушельницькій встановлений у Тернополі, а в Мілані та Львові є погруддя відомої артистки. Соломія Крушельницька увійшла в історію світової музики як неординарна особистість і велика співачка, і своїм талантом прославила Україну.

  • Поділитись у соцмережах

Люди
Історія української кіберспортивної організації, рекорди якої занесені до Книги рекордів Гінеса
Місця
Швидко, смачно та корисно для здоров'я: рецепт для світу від українців
Розробки
Українська сімейна майстерня, яка створює казку для дітей
Люди
Як скандальний українець спокушав найвідоміших жінок Франції
Люди
Як Довженко став сенсацією у світовому кінематографі
Люди
«Pizza Veterano» – тут готують найсмачнішу піцу воїни АТО
Розробки
Як українці зробили революцію на ринку товарів для домашніх тварин
Люди
Як дівчина з Бердянська підкорила Голлівуд
Люди
Історія успішного українця, який в 20 років став доларовим мільйонером
Люди
Легенда оперної сцени: як Крушельницька підкорила світ