Люди
Щороку в Умань з’їжджається 25-30 тисяч хасидів

У Черкаській області, на перетині двох доріг, які сполучають Київ з Одесою, а також Львів з Донецьком, розташоване місто Умань.

У більшості українців воно асоціюється із Коліївщиною (поема Шевченка «Гайдамаки») та однією з перлин України — Софіївським дендропарком, який щороку відвідує до півмільйона туристів.

Однак це місто відоме і далеко за межами України, в першу чергу в Ізраїлі. Не просто відоме: кожен, що сповідує одну із течій іудаїзму, а саме брацлавський хасидизм, вважає своїм обов'язком побувати хоча б раз у своєму житті на могилі цадика («праведника») Рабі Нахмана — засновника цієї течії.

Сам раббі Нахман, відчуваючи близьку смерть, вирішив поселитися в Умані у 1810 році, де за декілька років до його народження відбулося гайдамацьке повстання і постраждало чимало євреїв. Нахман фактично дослівно виконав свою ж пораду: «Ти знаходишся там, де твої думки. Отож, попіклуйся про те, аби твої думки знаходилися там, де ти хочеш бути». Того ж року він і помер.

Хасиди намагаються приурочити свою поїздку до Умані на могилу Нахмана до свого Нового року — Рош Гашана. Існує повір’я — якщо зустріти Рош Гашана біля могили праведника, то наступний рік буде щасливим, тож хасиди приїжджають до Умані цілими общинами. Дехто приїжджає декілька разів за життя, а окремі хасиди відвідують Умань щороку. Окремі ізраїльські благодійні організації оплачують дорогу та оренду для тих хасидів, які не мають грошей на подорож. Починаючи з 2010 року подорожувати стало простіше, адже Україна підписала з Ізраїлем угоду про безвізовий режим.

Перші паломники починають приїжджати до Умані ще за тиждень до Рош Гашана, який проходить 2 дні поспіль в єврейському місяці тішрей (припадає на вересень -жовтень). Масове паломництво розпочинається десь за 4 дні до свята Нового року. Хасиди прибувають автобусами з аеропортів Одеси та Києва протягом всієї доби.

Цей період — золота пора для місцевих мешканців, особливо для власників житла у районі святкувань. Найдорожчим житлом є квартири у багатоповерхових будинках, які безпосередньо розташовані біля могили цадика Нахмана чи синагоги.

Святкування Нового року в хасидів є досить оригінальним: в Умань, на вулицю Пушкінську, де проходять основні заходи, допускаються лише чоловіки, з дітьми — однак лише із хлопчиками. Чоловіки моляться, просять у Всевишнього добра, миру і прощення. А потім, звісно,святкують.

В суботу перед Новим роком у хасидів традиційний Шабат. В цей день вони можуть лише молитися та гуляти, будь-яка робота у них заборонена. З цієї причини особливим попитом у паломників користуються квартири на нижніх поверхах багатоповерхівок — адже ліфтом користуватись також заборонено. У цей період також не дозволяється і фотографувати чи фільмувати їх, паломники дуже добре вивчили фразу «Містер, ноу пікчер, Шабат» — спеціально для журналістів.

З появою першої зірки в небі у них закінчується Шабат, і після молитви вони розпочинають гуляння. Все це триває аж до вечора неділі — у цю ніч паломникам знову забороняються будь-які дії з механізмами, навіть запалювати вогонь. Щоб запалити цигарку, чоловіки вдаються до хитрощів — просять місцевих жителів підпалити цигарку, чи просто не гасять попередню і залишають її на видному місці.

Ввечері неділі усі хасиди збираються по секторах до своїх синагог і, після вечірньої молитви, розпочинаються святкування.

Уманчани ставляться із розумінням до паломництва, адже це — спосіб добряче підзаробити. До прикладу, у 2015 році оренда житла, яке розташоване близько до могили праведника коштувала від 300 доларів за добу.

Загалом в Умань на святкування з’їжджається 25-30 тисяч хасидів. Охороняють їх не лише українські правоохоронці — їм допомагає загін ізраїльської поліції, яка прибуває в Умань спеціально на час паломництва.

  • Поділитись у соцмережах

Люди
Історія української кіберспортивної організації, рекорди якої занесені до Книги рекордів Гінеса
Місця
Швидко, смачно та корисно для здоров'я: рецепт для світу від українців
Розробки
Українська сімейна майстерня, яка створює казку для дітей
Люди
Як скандальний українець спокушав найвідоміших жінок Франції
Люди
Як Довженко став сенсацією у світовому кінематографі
Люди
«Pizza Veterano» – тут готують найсмачнішу піцу воїни АТО
Розробки
Як українці зробили революцію на ринку товарів для домашніх тварин
Люди
Як дівчина з Бердянська підкорила Голлівуд
Люди
Історія успішного українця, який в 20 років став доларовим мільйонером
Люди
Легенда оперної сцени: як Крушельницька підкорила світ