Люди
Без українця міг би не відбутися політ Армстронга на Місяць

Перший політ людини на Місяць допоміг здійснити українець Юрій Кондратюк.

Це маленький крок для людини, але величезний стрибок для людства – з такими словами людина вперше ступила на поверхню Місяця. Це стало справжньою сенсацією, а ім’я Ніла Армстонга назавжди увійшло в історію. Та мало хто знає, що цього польоту могло б і не бути,якби не українець Юрій Кондратюк.

Довгий час його ім'я було мало відомим. Більше того його вважали одним із найзагадковіших учених 20 століття. Важко було зрозуміти, як 17-річний гімназист з Полтави міг написати посібник для космічних інженерів-практиків? А тим часом юний геній чітко виводив дві умови успішного міжпланетного перельоту: "він має бути не смертельним, тобто людина повинна повернутись на Землю, А по-друге, має бути керованим".

Ще за рік з'являється новий рукопис і тепер юнак не лише обґрунтовує можливість реактивного космічного польоту, але й пропонує схеми чотириступеневої ракети на киснево-водневому паливі. Втім такі ідеї настільки випереджали свій час, що на них ніхто не звертає увагу.

Країні потрібні були солдати, а от він не бажав гаяти час на війни. Дезертирує і переховується в містечку Сміла, де й пише свою основну працю – книгу "Завоювання міжпланетних просторів". У ній він доведе, що вертикальний зліт ракет економічно вигідніший, гальмувати варто у верхніх шарах атмосфери, а протягом всього польоту використовувати сонячну енергію.

І головна цінність книги – рекомендований маршрут до Місяця. Здавалось би, напередодні Голодомору і Другої світової війни такі ідеї нікому не будуть цікаві. Але якимось чином книга таки потрапляє до Національної бібліотеки США, а звідти в руки інженерів NASA.

Радянський Союз втім мав шанс обігнати американців у місячних перегонах. У 47-му році, коли космічну програму очолив Серій Корольов, книгу Кондратюка перевидали для службового користування, та, мабуть, розрахункам українця не повірили й почали вигадувати нові траєкторії, через що й поплатились.

Джон Хубболт, один з керівників американської програми "Аполлон" відверто зізнавався, що спостерігаючи за стартом корабля "Аполлон-9", думав саме про українця.

  • Поділитись у соцмережах

Люди
Історія української кіберспортивної організації, рекорди якої занесені до Книги рекордів Гінеса
Місця
Швидко, смачно та корисно для здоров'я: рецепт для світу від українців
Розробки
Українська сімейна майстерня, яка створює казку для дітей
Люди
Як скандальний українець спокушав найвідоміших жінок Франції
Люди
Як Довженко став сенсацією у світовому кінематографі
Люди
«Pizza Veterano» – тут готують найсмачнішу піцу воїни АТО
Розробки
Як українці зробили революцію на ринку товарів для домашніх тварин
Люди
Як дівчина з Бердянська підкорила Голлівуд
Люди
Історія успішного українця, який в 20 років став доларовим мільйонером
Люди
Легенда оперної сцени: як Крушельницька підкорила світ