Він народився у звичайному селі на Волині. А зараз входить у сотню найвизначніших геніїв сучасності, його картинами захоплюються у всьому світі, а творчий доробок митця налічує більш ніж 4 000 творів і понад 100 персональних виставок!
Марчук є засновником нових стилів у мистецтві. Він винайшов так званий пльонтанізм. Так цей стиль назвав сам художник, від слів «плести», «пльонтати», адже в його картинах перевлені тисячі дрібних деталей. Саме це створює дивовижний ефект 3D.
За часів СРСР Спілка художників офіційно не визнавала творчість Івана Марчука і так тривало аж до 1988 року. І це при тому, що він на той час мав понад 15 експозицій у різних містах колишнього СРСР. Однак з наближенням розвалу радянського союзу, його прийняли у члени Спілки художників України.
Зараз Марчук народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, почесний громадянин Тернополя. І це все на противагу минулому, коли його переслідували і не визнавали.
Третій президент України Віктор Ющенко пообіцяв побудувати однойменний музей на Андріївському узвозі у Києві, однак його досі не побудували. Проте музей художника є у його рідному селі.
Сьогодні картини Марчука вражають мистецтвознавців Європи, Америки, Австралії, йому пропонують виставлятися у найкращих залах світу,
У жовтні 2007 митець був включений до британського рейтингу «Сто геніїв сучасності», який формувала газета «The Daily Telegraph». Міжнародна академія сучасного мистецтва в Римі прийняла Івана Марчука до лав «Золотої гільдії» та обрала почесним членом наукової ради академії (до «Золотої гільдії» входить 51 художник з усього світу).
«Побудуйте стіну, як Китайська стіна. Від Львова до Києва. Там я вчився, а тут я знаходжусь і буду малювати. І буду довго жити, поки не домалюю її», – запевняє Іван Марчук.