Валерій Самойлов з Ужгорода побудував «дім майбутнього» – енергозберігаючий будинок у вигляді на півсфери.
Сім років тому він мав пусту земельну ділянку, на якій мріяв звести дім для своєї родини. Чоловік ставив перед собою кілька цілей: по-перше, хотів мати оригінальний дизайн, по-друге, щоб будівля була енергоощадною, по-третє – недорогою. На створення купольного будинку його надихнув американський винахідник, дизайнер та архітектор Річард Бакмінстер Фуллер. У Штатах такі будівлі є звичною річчю вже понад десятиліття.
В Україні ж ця технологія є новою, тож збирав інформацію крихтами в інтернеті і радився з однодумцями на спеціальному форумі. Для того, щоб спроектувати будинок, довелося самостійно освоїти 3D моделювання за допомогою простенької безкоштовної програми Google ScetchUp на основі курсу геометрії для 8 класу. Багато нюансів додумував сам і не боявся експериментувати.
Унікальність будівлі у швидкому та економному зведення. Завдяки своїй формі, будинок не потребує масштабного фундаменту. Крім того, каркас будинку складається з дерев'яних деталей, котрі з'єднуються між собою спеціальною металічною арматурою, що дозволяє швидко збирати його як конструктор. В якості утеплювача – так звана ековата – целюлоза, котра вважається екологічно чистим і безпечним продуктом. Влітку приміщення легше провітрюється, а взимку воно краще утримує тепло. До того ж сніг на його покрівлі не затримується, а вітер м'яко обдуває, бо йому просто немає за що "зачепитися".
Через те, що всередині куполу немає несучих стін, внутрішнє планування будівлі може бути будь-яким, на смак господаря. Більша частина зовнішніх стін закривається покрівлею з м'якої бітумної черепиці. Вікна монтуються так само, як і в звичайних будинках, можна навіть зробити повністю прозоре приміщення. Хоча ззовні купол виглядає маленьким і здається, що всередині тісно, насправді приміщення дуже просторе, світле і затишне.
Енергоефективність українець забезпечив, спроектувавши підлогу, яка нагрівається завдяки печі на дровах. В опалювальний сезон необхідно приблизно 5-7 кілограмів дров на добу. Завдяки сферичній формі приміщення швидко обігрівається і довго тримає температуру на рівні 26 градусів. Купол забезпечує економію тепла, оскільки менша площа огороджувальних конструкцій. В результаті, однієї вантажівки дров вартістю 2 тис. гривень родині Самойлових вистачає на три опалювальних сезони.
Загалом конструкція обійшлася у 7 тисяч доларів, ще близько 10-12 тисяч український винахідник витратив на наповнення будинку: сантехніку, техніку та усі меблі, які Валерій майстрував сам з екологічно чистих матеріалів.
Переваги напівсферичного будинку:
- Енергоефективність. Купольний будинок має меншу площу тепловіддачі і поліпшену природну конвекційну вентиляцію, тому його простіше і дешевше опалювати або остудити.
- Доступність. Вартість будівництва купольного будинку дешевше, ніж будівництво прямокутної будівлі з таким же корисним об'ємом. Завдяки невеликій вазі конструкції не потрібен дорогий фундамент.
- Висока стійкість до вітрових навантажень, завдяки аеродинамічній формі.
- Висока сейсмічна стійкість. Сферичний купол Фуллера, побудований з трикутних елементів, має дуже рівномірний розподіл навантажень по всій площині каркаса і не втрачає стійкості при руйнуванні до 30% каркасу.
- Акустика. У купольному будинку менше чутні зовнішні шуми.
- Вільне планування внутрішніх приміщень, не обмежене колонами і розпірками.
- Естетика і футуристичний зовнішній вигляд.
Дивобудинок Валерія поки єдиний в Ужгороді. Спочатку сусідів дивувала незвичайна споруда, та з часом вони звикли. Економний будинок все більше подобається жителям Прикарпаття, тепер Валерій Самойлов створює такі на замовлення.