Новини
Містична релігія хасидів зародилась в Україні

Для більшості українців Умань асоціюється із розкішним парком "Софіївка". Та є чимало людей, для яких це місто є справжньою Меккою. Мова про хасидів – сповідників однієї з течій іудаїзму.

Здавалось би, що спільного між Україною та хасидизмом. Та виявляється – він виник саме на нашій території. Хасидизм – це містичне відгалуження юдаїзму, опозиційне до догматично-обрядового формалізму і рабинської ортодоксії.

Засновник течії равин Бешта жив у містечку Меджибіж на території Хмельницької області. Його правнук Нахман продовжив розвивати вчення: наприклад, переконував, що молитись треба в танці чи під час співу, а головне – у веселощах. Замість зазубрених глав із Тори, до Бога слід звертатися серцем і промовляти на рідному ідиші, а не івриті.

Нахман велів похоронити його в Умані, де було велике єврейське кладовище, і перед смертю наказував хасидам відвідувати його могилу хоча б раз у житті. З 1810 року й почалось паломництво.

Під час Другої світової могилу знищили, а в радянські часи кладовище віддали людям під городи, згодом тут збудували мікрорайон. При цьому влада пильно стежила, щоб хасиди не навідувалися на це місце.

Ситуація змінилась лише коли Україна здобула незалежність: сюди почали регулярно приїжджати хасиди з усього світу, а ще за декілька років тут звели синагогу й готель.

Вважають, що найкраще біля могили Нахмана зустріти Новий рік — Рош-ха-Шана, який зазвичай припадає на вересень. У цей період в Умань приїжджає майже 30 тисяч хасидів.

Серед них є й чимало малолітніх хлопчиків – їх намагаються ще в дитинстві навернути до релігії. Жінки залишаються вдома, щоб не відволікати своїх чоловіків від молитов.

Під час святкувань хасидам заборонено працювати, при чому до дрібниць: не можна вмикати й вимикати світло, закривати воду, натискати кнопки ліфта, готувати їжу й запалювати вогонь, дивитись телевізор чи слухати радіо. Тому світло горить постійно, вода тече без упину, а житло винаймають на перших поверхах.

Паломника, що прибув на могилу Нахмана, неодмінно чекає вдалий рік. А щоб він був ще й солодким, їдять мед. Протягом наступних 10 днів слід обдумати свої вчинки й розкаятись у гріхах. Хасиди повертаються додому й Умань знову стає спокійним містечком з унікальним парком.

  • Поділитись у соцмережах

Люди
Історія української кіберспортивної організації, рекорди якої занесені до Книги рекордів Гінеса
Місця
Швидко, смачно та корисно для здоров'я: рецепт для світу від українців
Розробки
Українська сімейна майстерня, яка створює казку для дітей
Люди
Як скандальний українець спокушав найвідоміших жінок Франції
Люди
Як Довженко став сенсацією у світовому кінематографі
Люди
«Pizza Veterano» – тут готують найсмачнішу піцу воїни АТО
Розробки
Як українці зробили революцію на ринку товарів для домашніх тварин
Люди
Як дівчина з Бердянська підкорила Голлівуд
Люди
Історія успішного українця, який в 20 років став доларовим мільйонером
Люди
Легенда оперної сцени: як Крушельницька підкорила світ